VITGENŠTEINAS

– Ką ketini daryti likusį gyvenimą?

– Na... Pradėsiu nuo savižudybės.

Liudvigas Vitgenšteinas (Ludwig Wittgenstein) gimė kilmingoje šeimoje Vienoje, dirbo Kembridže ir sukėlė filosofijos revoliuciją. Tačiau jis nemėgo pasipūtusių intelektualų, o pačią filosofiją laikė tiesiog nesusipratimu. Kur kas naudingiau jam atrodė mokyti vaikus kaimo mokykloje arba dirbti kolūkyje Sovietų Sąjungoje. Tačiau niekur Vitgenšteinas neranda tobulos tvarkos, kuri leistų jam iki galo perprasti pasaulį, nes šalia tvarkingų loginių išvedžiojimų visuomet išdygsta žalias marsietis – beprasmiško noro viską paaiškinti simbolis.

„Į viską žvelgiu iš religinio požiūrio taško. Jei gali nebūti nieko, tai kodėl kas nors turi egzistuoti?“ – sakė režisierius Derekas Jarmanas.

Festivaliai: 

Berlyno kino festivalis – „Teddy“ apdovanojimas geriausiam filmui.

Derek Jarman

Derekas Jarmanas gimė 1942 m. Anglijoje. Režisierius savo filmuose atvirai kalbėjo apie seksualinių mažumų teises, nepabijojo visuomenei atskleisti turintis ŽIV ir kovojo dėl žmonių, sergančių AIDS, teisių. Savo kūrybinį kelią pradėjo kaip dailininkas. 1976 m. jis pristatė debiutinį ilgametražį filmą „Sebastijonas“. 1978 m. sukurtame filme „Jubiliejus“ į pankų pasaulį iš praeities žvelgia karalienė Elžbieta I. Išskirtinės, ryškios asmenybės tapo jo filmų „Karavadžas“ (1986), „Edvardas II“ (1991) ir „Vitgenšteinas“ (1993) herojais. 1989 m. pasirodė kūrinys „Karo requiem“, kurį įkvėpė režisieriaus tėvo pasakojimai apie karą. Paskutinis Jarmano filmas „Mėlyna“ (1993) tapo savotišku kūrėjo testamentu. 1994 m. jis mirė nuo AIDS sukeltų komplikacijų.