Niekieno žemė

Vaizdai

Išžudėm juos. Ne kieno nors įsakymu vadovaudamiesi, o savo iniciatyva.

Vyresnio amžiaus vyras neutralioje teritorijoje, studijos prieblandoje, pasakoja, kaip jis ir jo kolegos, visi samdiniai, tarnavo elitiniame portugalų būryje per karus Mozambike ir Angoloje. Ramiu balsu jis dėsto kraupias žudynių smulkmenas, retkarčiais juokauja, komentuoja politikos istoriją. Pasakojime viskas susipina: vyras atlieka išpažintį ir tarsi šiek tiek didžiuojasi, vardija faktus, bet jie tarp kitų atsiminimų praranda tikslumą. Šis dokumentinis filmas – tai ne tik žvilgsnis į sudėtingą žmogaus vidų, bet ir dokumentikos žanro ribų tyrinėjimas. 

Festivaliai: 

Filmas pelnė Lisabonos dokumentinio kino festivalio konkursinės programos apdovanojimus už Geriausią pilnametražę juostą ir Geriausią debiutą, Publikos ir Schools/Restart apdovanojimus bei Specialųjį žiuri paminėjimą Documenta Madrid festivalyje.

Salomé Lamas

Salomé Lamas studijavo kiną Lisabonoje ir Prahoje bei vizualiuosius menus Amsterdame, šiuo metu studijuoja doktorantūrą Koimbros universitete.

S. Lamas darbuose tirpsta dokumentikos ir fikcijos ribos. Režisierė tyrinėja pasakojimo, atminties bei istorijos ryšius ir siekia atverti, perteikti traumines patirtis, neregimą istoriją ir kolonijinio smurto pėdsakus, visuomet susitelkdama į žmogų.

Skirtingos trukmės jos eksperimentiniai ir meninės dokumentikos filmai rodyti daugumoje svarbiausių tarptautinių kino festivalių, šiuolaikinio meno festivaliuose ir įvairiose meno institucijose, tokiose kaip Nyderlandų medijų meno institute, BAFICI, Karalienės Reginos nacionalinio muziejaus meno centre, Romos kino festivalyje, Documenta Madrid, Modernaus meno muziejuje (MoMA), Bilbao Guggenheimo muziejuje, Harvardo filmų archyve, Kalifornijos meno institute „CalArts“, Berklio universiteto kino archyve, Marselio dokumentinio kino festivalyje, Paryžiaus „Cinema du Reel“ festivalyje ir kitur.

Režisierei kūrybines stipendijas suteikė Rockefellerio fondas, Boljasko fondas, MacDowell kolonija, vokiečių DAAD, „Yaddoo“ ir kiti.