Eldorado XXI

Vaizdai

Kasyklose nelengva, ne viskas auksas, kas auksu žiba.

Rinkonados kasykloje Andų kalnuose, Peru, blykčioja šviesos: nesibaigiančioje naktyje, neįmatomais keliais kalno viduriuose ropinėja žibintus ant šalmų prisitaisę žmonės – čia kopia aukštyn, čia žemyn. Jie pasakoja apie beviltišką skurdą, nuo kurio bėgdami atsirado kasyklose, apie tai, kaip mokėsi ieškoti aukso gyslos juoduose uolų gabaluose, apie aukas saugančioms žemės deivėms, apie meilės trūkumą ir vienatvę, apie šamanus ir pirklius, apie baimę, smurtą ir neviltį. Hipnotinę gelmių tamsą pakeičia atšiaurios rūko glostomos uolos ir nepažįstamų dykrų peizažai, nematomų žmonių kova už teisę būti ir beprotiškas kaukėtas šėlsmas prie laužo ugnies. Šis filmas – tai kruopščiai ir jautriai suręsta meninė dokumentika, atverianti ne tik kalnakasių kasdienybę, bet ir tai, kas mus suartina, – žmogiškąsias baimes, siekius, troškimus.

Festivaliai: 

Filmas rodytas Vienos tarptautiniame kino festivalyje, Bozar festivalyje Palais de Beaux Arts, Belgijoj (Berlyno kino festivalio Forumo retrospektyvoje), Limos kino festivalyje Peru, Gijono tarptautiniame kino festivalyje Ispanijoje, Honkongo kino festivalyje HKIFF Kinijoje, Modernaus meno muziejuje Niujorke, Berlyno tarptautiniame kino festivalyje.

Salomé Lamas

Salomé Lamas studijavo kiną Lisabonoje ir Prahoje bei vizualiuosius menus Amsterdame, šiuo metu studijuoja doktorantūrą Koimbros universitete.

S. Lamas darbuose tirpsta dokumentikos ir fikcijos ribos. Režisierė tyrinėja pasakojimo, atminties bei istorijos ryšius ir siekia atverti, perteikti traumines patirtis, neregimą istoriją ir kolonijinio smurto pėdsakus, visuomet susitelkdama į žmogų.

Skirtingos trukmės jos eksperimentiniai ir meninės dokumentikos filmai rodyti daugumoje svarbiausių tarptautinių kino festivalių, šiuolaikinio meno festivaliuose ir įvairiose meno institucijose, tokiose kaip Nyderlandų medijų meno institute, BAFICI, Karalienės Reginos nacionalinio muziejaus meno centre, Romos kino festivalyje, Documenta Madrid, Modernaus meno muziejuje (MoMA), Bilbao Guggenheimo muziejuje, Harvardo filmų archyve, Kalifornijos meno institute „CalArts“, Berklio universiteto kino archyve, Marselio dokumentinio kino festivalyje, Paryžiaus „Cinema du Reel“ festivalyje ir kitur.

Režisierei kūrybines stipendijas suteikė Rockefellerio fondas, Boljasko fondas, MacDowell kolonija, vokiečių DAAD, „Yaddoo“ ir kiti.