ČIGONAS

Vaizdai

Kai užsimerki, viskas girdisi kitaip, nei atsimerkus.

Kai miršta paauglio čigoniuko Adamo tėvas, mama išteka už svainio. Šeima gyvena didžiuliame romų kaime priekalnėse, kur nepriteklius ir nedarbas – kiekvienų namų kasdienybė. Gyvenimas čia teka sava vaga, pagal savus nerašytus įstatymus. Vaikas stengiasi padėti mamai ir globoja brolius. Jis vadovaujasi savo teisingumo supratimu, tačiau šiurkštus patėvis bando berniuką perauklėti. Už bendruomenės ribų jį pasitinka su prietarais ir nepakantumu arba perdėtu noru „išgelbėti“. Vienintelė atvanga – naktys, kai visiems miegant, lyg per sapnus, o gal iš tikro, vaiką dar aplanko tėvo šmėkla.

Filmo kūrėjai bendruomenės gyvenimą vaizduoja dokumentiškai, veiksmas vyksta autentiškame Slovakijos romų kaime, o vaidmenis atlieka neprofesionalūs aktoriai.
Šį filmą Slovakija pristato „Oskarui“.
 
„Vis dėlto mūsų filmas ne vien apie romus. Kūrėme filmą apie sudėtingą egzistencinę situaciją. [...] Bendruomenės, dėl įvairių priežasčių (kultūrinių skirtumų, žemo išsilavinimo, neprisitaikymo, nenoro priimti taisyklių, kurias sukūrė dauguma, ir t.t.) išstumtos į visuomenės paribius, puikiai atspindi bet kokios valstybės vertybių sistemą,“ – sakė režisierius Martinas Šulíkas.

Festivaliai: 

Tarptautinis Karlovi Varų kino festivalis – Specialusis žiuri prizas, „Europa Cinemas Label“ apdovanojimas ir Don Kichoto prizas; dalyvavo Toronto kino festivalyje.

Martin Šulík

Režisierius ir scenaristas Martinas Šulíkas gimė 1962 m. Žilinoje, Slovakijoje. 1986 m. baigė Slovakijos kino ir televizijos akademiją (VŠMU). 1986–1991 metais dirbo režisieriaus asistentu, režisavo kelis teatro spektaklius ir filmavo dokumentinius filmus. Nuo 9-ojo dešimtmečio pradžios kūrė ilgametražius vaidybinius poetiniu simboliniu stiliumi pasižyminčius filmus. Jis yra per pastaruosius 20 metų daugiausiai filmų sukūręs ir daugiausiai apdovanojimų pelnęs slovakų kino režisierius.