BEŽDŽIONIAUTOJOS

Vaizdai

Būk stipri. Aišku? Niekada nerodyk savo jausmų.

Tave tik įskaudins.

Voltižiravimo būrelį pradėjusią lankyti Emą pastebi komandos senbuvė Kasandra. Ant šuoliuojančio žirgo atliekamų akrobatikos pratimų sporte reikia nepriekaištingo tikslumo, savikontrolės, jėgos ir valios. Talentinga naujokė pasižymi šiomis savybėmis. „Bet ką bet ko išmokyti“ galinti Kasandra įtraukia Emą į keistą draugystę – psichologines ir jėgos varžybas. Į pavojingas situacijas įviliota Ema paklūsta Kasandros primestoms taisyklėms. Tačiau tylios ir stiprios, kaip ir jų prižiūrimi žirgai, merginos ilgainiui tampa lygiavertėmis priešininkėmis – čia mėgdžioja viena kitą, čia žengia vis žiauresnius žingsnius, tikrindamos galios, seksualumo, moralės ribas. Galiausiai neišvengiamai laimi viena. Filme nedaugiažodžiaujama, istorija įtaigiai pasakojama vaizdu ir garsu, veikėjų žvilgsniais bei simboliais.
 
„Beždžioniautojose“ žaidžiama žmonių santykius valdančiomis taisyklėmis. Leisdama jaunoms moterims elgtis brutaliai, siekiu analizuoti visuomenėje egzistuojančius prieštaravimus. Rodau tai, kas tabu, kaip priešpriešą tam, kas nekalta ir iš pažiūros naivu. Istorijos šerdis – dviejų paauglių varžytinės dėl galios ir pasaulis aplink jas. Jos varžosi nuolat, pakaitomis tai kontroliuodamos, tai pasiduodamos kontrolei. Noriu perteikti šio elgesio dviprasmiškumą ir neapibrėžtumą: pavaizduoti žmones, kurie veikia nepriklausomai, bet drauge yra ir sistemos dalis,“ – sako režisierė.

Festivaliai: 

Tarptautinis Berlyno kino festivalis – ,,Krištolinis lokys“ (specialus paminėjimas); Tribekos kino festivalis – geriausias ilgametražis filmas; Tarptautinis Geteborgo kino festivalis – geriausias Šiaurės Europos filmas, FIPRESCI apdovanojimas.

Lisa Aschan

Režisierė Lisa Aschan gimė Veibistrande, Skonėje. 1998–1999 m. mokėsi Stokholmo kino mokykloje, 2005-aisiais baigė Nacionalinę Danijos kino mokyklą. Trumpametražiai filmai „Perėjimas“ ir „Sudie, strazde“ dalyvavo tarptautiniuose festivaliuose. Režisavo serialą Danijos televizijos kanalui DR1, mokėsi Karališkajame menų institute ir dirbo Karališkajame dramos teatre. „Beždžioniautojos“ yra jos pirmasis ilgametražis filmas.