AGONIJA

Vaizdai

Ko jums?

Irgi stebuklo?

1916-ieji, trečius metus vyksta karas. Rusijos imperijos caras Nikolajus II bejėgiškai stebi šalies agoniją, korupciją ir dvaro dekadansą. Jo artimieji ir pavaldiniai pasidavę į mistiką, regėjimų aiškinimus, pranašystes. Tokiame baimės ir desperacijos apimtame dvare caro šeimos patikėtiniu ir patarėju tampa ištvirkėlis vienuolis Grigorijus Rasputinas. Apokaliptiškame ir mistiškame, iš farso, ekscentriškos vizualikos ir archyvinių 1917-ųjų Revoliucijos kadrų sudėtame filme kuriamas šio legendomis apipinto mistiko portretas.

Režisierius prisipažino, kad šį filmą laiko lūžiu savo karjeroje. Jį kūrė beveik dešimtmetį. Režisierius ir scenaristai daug laiko praleido rinkdami archyvinę medžiagą Rusijoje ir Prancūzijoje, filmavimai atidėti du kartus. Galiausiai pabaigtas filmas buvo paguldytas ant lentynos, taip ir nepasiekęs žiūrovo. Cenzoriams užkliuvo orgijų scenos ir caro Nikolajaus portretas – paprasto, žmogiško šeimos vyro, kuris nesugebėjo suvaldyti gigantiškos šalies XX a. pradžios sumaištyje. 1975 metais sukurtas filmas užsienio žiūrovams pirmą kartą parodytas 1981 m. Venecijos kino festivalyje, o Sovietų Sąjungos kino ekranus pasiekė tik 1985 m.

„Kine, kaip ir gyvenime, mus supanti atmosfera – aš vadinu „oru“ – kinta itin greitai. Ir kino stiliai keičiasi žaibiškai. Taigi jei filmas po sukūrimo neparodomas, jis tuoj pat pasensta. Jeigu jis nebuvo rodytas dešimtmetį, mano manymu, tikra tragedija. Nes kine galioja savi draminiai principai. [...] Kai pradėjome kurti „Agoniją“, man Rasputino personažas buvo labai svarbus. Norėjau, kad vaidmenį atliktų niekam nežinomas aktorius. Tarsi koks „sfinksas“, kurio veido nesietų su jokiais kitais vaidmenimis. Tačiau dabar, praėjus dešimtmečiui nuo filmo sukūrimo, tas pats aktorius – Aleksejus Petrenko – jau yra vaidinęs daugybėje filmų. Taigi kai filmas buvo parodytas po dešimties metų, sąlygos buvo visiškai nepalankios,“ – sakė režisierius Elemas Klimovas.

Festivaliai: 

Dalyvavo Venicijos kino festivalyje.

Elem Klimov

Elemas Klimovas (1933–2003) rusų kino režisierius, baigė Maskvos aviacijos institutą, 1964 m. Kinematografijos institutą (VGIK). Sukūrė satyrines komedijas „Sveiki atvykę, arba Pašaliniams įeiti draudžiama“, „Dantų gydytojo nuotykiai“, kuriose pašiepė socialistinės sistemos biurokratiškumą. Vėliau stilius kito, režisierius ėmėsi istorinių temų, kitokių žanrų ir dokumentikos. Dėl savo filmų nuolatos patirdavo nemalonumų iš valdžios. 1980 m. sukūrė dokumentinį filmą apie žuvusią žmoną, žinomą režisierę Larisą Šepitko.